چگونه صنایع دستی فراموش نمی شوند

سیزده مرحله آماده سازی ملیله را بخوانید و بعد بخرید
بهمن ۱۴, ۱۳۹۷
ملیله آنلاین در مدار رونق تولید کشور
تیر ۲۲, ۱۳۹۸
نمایش همه

چگونه صنایع دستی فراموش نمی شوند

امروزه در اقصی نقاط کشور عزیزمان ایران، صنایع دستی متنوعی تولید می شود و این تنوع به گونه ای است که تعدادش برای هر مشاهده کننده ای خیره کننده است . چنانچه از مجموع۶۵۶ رشته صنایع دستی رایج در جهان ، ۳۶۰ رشته از آن در ایران وجود دارد و ایران رتبه سوم از نظر تنوع صنایع دستی را در جهان به خود اختصاص داده است. این تعداد صنایع دستی در ایران اولا دال بر توانمندی ایرانیان در هنر است که با اجناس مختلف چوب، فلز، شیشه ،سنگ و غیره زیباترین آثار را هنرمندانه خلق می کنند و هر کدام از هنرها در نوع خودش بی نظیر و بی همتا است و ثانیا خلق این همه هنر که از دستان زحمت کش و بی ادعای هنرمندان کشور عزیزمان تولید می شود پتانسیل عظیمی است که بایستی برای معرفی تک تک آنها آستین بالا زد و خالصانه و عاشقانه تلاش کرد تا اولا به هموطنان کشور عزیزمان و در مرحله بعد به جهانیان معرفی کنیم و ثانیا در سالی که نامش مزین به رونق تولید شده است تحول عظیمی در تولید کشور اتفاق بیفتد و چون در تولید صنایع دستی کمتر از دستگاه های ماشینی استفاده می شود لذا افراد زیادی را درگیر خود می کند و بصورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال تعداد زیادی از جوانان را فراهم می کند.
ما نیز گروهی از متخصصین در هنر ملیله سازی تلاش می کنیم هر چند مختصر یکی از بهترین هنرهای ایرانیان را در ملیله آنلاین معرفی کنیم و گام هر چند کوچکی در رونق تولید کشور عزیزمان برداریم که مطمئنا برکات زیادی را در بر خواهد داشت.
در سال های اخیر به دلائل مختلف از جمله مهاجرت مردم به شهرها، صنعتی شدن، بی توجهی به هنرمندان ، ورود حداقلی توریست به کشور و درآمد پایین هنرمندان بعضی از رشته های صنایع دستی به فراموشی سپرده شده اند و یا در حالت حداقلی فعالیت می کنند که در صورت بی توجهی، این تعداد حداقل نیز از بین خواهند رفت. البته در صورت خرید از صنایع دستی کاملا ایرانی و جلوگیری از ورود اجناس خارجی و قاچاق مجددا تولید رونق خواهد گرفت و مستقیم و غیرمستقیم از هنرمندان حمایت خواهد شد و جان تازه ای در روح آن هنر دمیده خواهد شد.
به نظر می رسد برای حمایت از صنایع دستی چند مسیر را باید پیگیری کرد که البته همکاری بخش دولتی و غیردولتی در این مسیر بسیار می تواند راهگشا باشد
۱-تبلیغات مناسب، بجا و در شان صنایع دستی:
با تبلیغات مناسب و در خور می توانیم نقش مهمی در بقاء صنایع دستی کشورمان ایفا کنیم. همان گونه که بیشتر مایحتاج زندگی ما از طریق تبلیغات به ما شناسانده می شود می توان زیبایی ها و پتانسیل های نهفته در صنایع دستی را بوسیله تبلیغات مناسب به مردم شناساند. بسیاری از مردم از وجود بسیاری از صنایع دستی در شهر و استانشان بی خبر هستند که از طریق رسانه های مختلف نظیر رادیو، تلویزیون ،تابلوهای محیطی، مطبوعات و فضای مجازی این مهم امکانپذیر است . ولی با توجه به اینکه بعضی از رسانه ها نظیر صدا و سیما بصورت مستقیم یا غیرمستقیم در اختیار دولتمی باشد لذا نیاز است که دولت نیز در این مسیر همکاری نماید و بدون بودجه دولتی و همچنین مراکز عمومی غیر دولتی نظیر شهرداری ها نمی توان موفقیت صد درصدی را در اختیار داشت اگر چه در حال حاضر نیز بخش های خصوصی و انجمن های غیر دولتی تلاش زیادی می کنند ولی به نظر می رسد این مقدار کافی نیست و بایستی در این مسیر شتاب بیشتری گرفت.
۲-برگزاری نمایشگاه های دائمی و فصلی:
با همکاری بخش دولتی و غیردولتی نظیر : سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ، شهرداری ها، انجمن ها واتحادیه های مرتبط با صنایع دستی و با منابع بودجه ای اندک می توان نمایشگاه های دائمی و فصلی در مراکز پررفت و آمد شهر مثل خیابان چهار باغ یا میدان امام (ره) اصفهان برگزار کرد و از این روش دسترنج و هنرهای زیبای هنرمندان عزیز به مردم نمایش داده می شود و تاثیر زیادی در اقتصاد هنرمندان نیز خواهد داشت.
۳- تخصیص وام کم بهره به هنرمندان برای تولید و توسعه صنایع دستی.
۴-تلاش در جهت صادرات صنایع دستی که به خوبی می تواند یکی از جایگزین های مهم نفت باشد.
۵- برنامه ریزی دقیق برای نمایش صنایع دستی اصلی به توریست های خارجی که به ایران وارد می شوند. چون با توجه به عدم شناخت توریست ها از صنایع دستی مطمئنا با خرید صنایع دستی تقلبی ضربه مهلکی به پیکره صنایع دستی کشورمان زده می شود که با گذشت زمان طولانی می توان این ضربه خطرناک را جبران کرد.
۶- فرهنگ سازی در بین ایرانیان برای نه گفتن به خرید اجناس چینی.
ملیله آنلاین- مهدی باباربیع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *